oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.
Cena konsultacji psychoterapeutycznej
Psychoterapia jest specjalnym rodzajem terapii, który korzysta z metod psychologicznych w celu ogólnego polepszenia dobrostanu i samopoczucia pacjenta. Psychoterapia jest prowadzona przez doświadczonego terapeutę, posiadającego odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Cennik za świadczone usługi terapeutyczne jest ustalany przez danego terapeutę, więc w poszczególnych gabinetach psychologicznych cena za usługi psychoterapeutyczne może się różnić. Psychoterapia indywidualna bez wątpienia jest najdroższą usługą terapeutyczną, której koszt wynosi około stu złotych za godzinną sesję terapeutyczną. Tańszą opcją jest terapia grupowa, która także posiada wiele zalet. Cennik usług psychoterapeutycznych może się nieco różnić u niektórych terapeutów. Częstotliwość spotkań z terapeutą jest ustalana indywidualnie z klientem, jednak najczęściej jest to jedna sesja terapeutyczna w ciągu tygodnia. Sama psychoterapia jest dość powolnym procesem, który może trwać nawet kilka lat zanim pacjent zostanie wyposażony w odpowiednie metody radzenia sobie samemu.
Wyposażenie gabinetu psychologicznego
Psychoterapia indywidualna odbywa się w specjalistycznym gabinecie, w którym terapeuta przyjmuje swoich pacjentów. Wyposażenie gabinetu psychoterapeutycznego jest niemal takie same u każdego terapeuty. Prowadzenie psychoterapii nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani narzędzi, ponieważ polega głównie na rozmowie między pacjentem, a terapeutą. Wnętrze gabinetu psychologicznego powinno więc być przyjazne dla pacjenta, dlatego też w wielu gabinetach można spotkać wygodne fotele lub kanapy. Sama kolorystyka wnętrza jest stonowana, co sprzyja skupieniu oraz większemu wyciszeniu się pacjenta. W gabinecie psychoterapeutycznym najczęściej znajduje się biurko terapeuty oraz wygodne miejsca siedzące, kanapy lub fotele, ustawione naprzeciw siebie. Wystrój gabinetu psychoterapeutycznego powinien stwarzać przyjazną atmosferę, ponieważ jest to miejsce, w którym pacjent powinien czuć się swobodnie. Gabinet psychoterapeutyczny jest zazwyczaj pokojem średnich rozmiarów, którego wystrój powinien sprzyjać zachowaniu przyjaznej atmosfery.
Jaka jest metoda stosowana w terapii Gestalt
Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.